Właśnie dotarły o mnie 2 kamerki z aliexpress USAFEQLO USA-XM-WF w najbogatszej (jak i najdroższej) dostępnej wersji. Czyli jakość 1080P, Focus 2.8mm i zasilacz.

W pudełkach znajdziemy:

  • Kamerkę
  • Kołki montażowe
  • Antenę WiFi
  • Osłonkę na gniazdo RJ-45
  • Zasilacz
  • Instrukcja (powinna być, jednak ja jej nie znalazłem)

Po podłączeniu zaczynają się pierwsze problemy, a brak instrukcji utrudnia sprawę.
Aby dostać się do konfiguracji kamerki podłączyłem ją patchcordem do komputerka oraz do prądu. Przyszedł czas na statyczną konfigurację karty sieciowej.Domyślne parametry to:

  • Adres IP: dowolny z zakresu 192.168.1.1- 192.168.1.255 oprócz 192.168.1.0, 192.168.1.255, 192.168.1.10
  • Maska: 255.255.255.0 (24)
  • Brama 192.168.1.10

Przeszedłem na adres http://192.168.1.10. Okazuję się że kamerka poprawnie działa tylko w jedynej słusznej przeglądarce jaką jest Internet Explorer dodatkowo wymaga zainstalowania niepodpisanej cyfrowo kontrolki ActiveX oraz oprogramowania. Aby ją zainstalować musimy zmienić ustawienia IE. Zatem przeszedłem do: Koło zębate>>Opcje internetowe>>Zabezpieczenia>>Poziom niestandardowy. Po czym zezwoliłem na wszystko z Kontrolek Active X I zapisałem nowe ustawienia (IE wariuje od tego oraz nęka nas komunikatami że jesteśmy zagrożeni itp.)

Następnie zainstalowałem oprogramowanie CMS pobrane poprzez naciśnięcie przycisku "Download" przy ekranie logowania.
W końcu udało się, teraz panel logowania widzimy trochę inny. Pierwszą zmianą jaką na początku zobaczymy, to pola typu input, teraz mamy przed nimi znaki zapytania "?".
Aby zalogować się do kamery potrzebujemy Login oraz Hasło. Loginem jest słowo "admin" a hasło pozostawiamy puste.
Po zalogowaniu ukazuje nam się panel kontrolny. Widzimy jednak same znaki zapytania. Ja zmieniłem język na polski.Następnie skonfigurowałem WiFi, adresację i kilka innych ustawień. Przyszedł czas na tymczasowy montaż kamerki.

Kabel od zasilacza przedłużyłem kablem od centralki telefonicznej, a kamerę przymocowałem za pomocą plastikowych opasek zaciskowych(trytek).
Obraz jest zadowalający (spodziewałem się gorszego wyniku) zresztą, zobaczcie sami:

Byłem w posiadaniu kamerki sportowej sjcam 4000 140 stopni w podróbie za ~80zł z allegro, tu producent podaje 90 stopni, a różnica jest ogromna i to na + dla  USAFEQLO.
W nocy też nie jest źle:

24 diody IR dają radę.
W telefonie zainstalowałem aplikację XMEye, konfiguracja ogranicza się do założenia konta oraz wpisaniu kodu z e-maila. U mnie e-mail nie dotarł, kod dało się po prostu pominąć przyciskiem "skip" cudne zabezpieczenie bonzo haker byłby zachwycony. W kolejnym kroku musimy kliknąć + i kliknąć search wybrać kamerkę i tyle.

Kamera skonfigurowana, wystarczy aby kamera oraz smartfon/tablet/mikrofalówka(czy inny odbiornik) mieli połączenie z internetem, a transmisję z kamery zobaczymy wszędzie (u kochanki/w toalecie/na innym kontynencie).

Nie podoba mi się ciągłe logowanie do kamery aby zobaczyć z niej obraz. Na szczęście kamerka jest wyposażona w protokół RTSP. Mi odgadnięcie linku do kamery trochę trwało, na szczęście iSpy przyszedł z pomocą. Oto gotowy przykład linku. Jest on niezbędny, zobaczyć transmisję.

rtsp://IP:PORT/user=NAZWA_password=Hasło_channel=X_stream=1.sdp?real_stream

Przykład:

rtsp://192.168.0.69:554/user=admin_password=6QNMIQGe_channel=1_stream=1.sdp?real_stream

W tym celu uruchomiłem VLC, kliknąłem CTRL + N i wkleiłem link:

 

Obraz pojawił się po dosłownie chwili.

Planuję zamontować kamery w docelowej lokalizacji. Następnie ustawię detekcję oraz zapis video na ftp do tego podgląd z kamery przez www z własnym dodatkowym panelem w php w zadaniach crona ustawię kasowanie plików video starszych niż miesiąc, a przez www ich podgląd. Wszystko będzie lokalnie a wyjście na świat tylko po VPN

Kamery zostały już zainstalowane, do nagrywania został zakupiony (już w Polsce) rejestrator NVR na 9 kamer + dysk 2TB - nic ciekawego więc nie będę się o nim rozpisywał. Obecnie polecam zakup kamer z tego linku - posiadają lepszą kompresję wideo H.265X, protokół Onvif oraz działający dość czuły mikrofon.

Dodaj komentarz